JAK VYBRAT SPRÁVNOU VELIKOST PŘILBY

​Výběr správné velikosti helmy je velice důležitý. Lidé často mívají přirozenou tendenci zvolit spíše větší velikost nové helmy, protože se jim zdá být při zkoušení na hlavě pohodlnější. Ale každá helma se po nějakém čase vytlačí a příliš velká přilba chrání při nárazu výrazně méně, při jízdě navíc sklouzává z hlavy, znervózňuje a rozptyluje pozornost.

Základní představu o velikosti přilby, jakou budete potřebovat, získáte změřením obvodu vaší hlavy krejčovským metrem zhruba 1,5 cm nad obočím a kousek nad ušima. Podle tabulek níže pak zjistíte orientační velikost přilby. Před nákupem je ale nejlepší, můžete-li si přilbu vyzkoušet. Při zkoušení si helmu nasaďte (pokud jezdíte v kukle pak i s kuklou), přilbu správně zapněte a nějakou dobu v helmě vydržte. Přilbu mějte na hlavě pokud možno co nejdelší dobu, teprve po nějakém čase se totiž ukáže, zda vás přilba někde netlačí.

Správně zvolená přilba musí na hlavě sedět pevně, ale nesmí vás nikde tlačit. Novou přilbu volte spíše těsnější, přilba se může používáním zvětšit zhruba o půl čísla. Zkuste, jak v přilbě vidíte dopředu v „zalehnuté“ poloze, ověřte si periferní vidění, zda se dokážete podívat přes rameno a zda přilba neomezuje pohyby hlavy a krku. Zakmitejte hlavou ze strany na stranu a dozadu a dopředu. Přilba nesmí být na hlavě volná a při upnutém podbradním řemínku nesmí jít stáhnout z hlavy zezadu dopředu. Přidržte si helmu rukama a zkuste uvnitř helmy otočit hlavou. Pokud má hlava v helmě volný pohyb, zkuste menší velikost. Naopak, pokud vás helma tlačí, je malá.

Ověřte si také, že vás do krku netlačí zapnutý podbradní řemínek nebo rychlospona.